"Stop Cyberbandytom" tematem zajęć prowadzonych przez dzielnicowego
Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Rudniku nad Sanem, przeprowadził w ostatnim czasie warsztaty dla dzieci i młodzieży pn.: "Stop Cyberbandytom". W trosce o bezpieczeństwo uczniów w wirtualnej przestrzeni, oraz w oparciu o zadania wynikające z własnego planu priorytetowego, dzielnicowy informował o szerzących się zagrożeniach w sieci. Funkcjonariusz poprzez kreatywne zajęcia, ukazał najmłodszym działania, jakie należy podjąć w przypadku niebezpiecznej sytuacji w cyberprzestrzeni.
Starszy posterunkowy Tomasz Majowicz, wprowadził uczestników spotkania w terminologię najczęściej pojawiających się aktualnie zagrożeń w sieci. Wyjaśnił na czym polega zjawisko m.in.: cyberstalkingu oraz spoofingu. W dokładnym zrozumieniu poruszanych kwestii, pomogły uczniom przygotowane przez funkcjonariusza specjalne zadania - czyli "wyzwania hakera", które uczestnicy musieli odszyfrować podczas zajęć. Ponadto, najmłodsi wysłuchali historii, charakteryzujących opisywane wcześniej przez policjanta negatywne zjawiska w sieci.
Podczas każdego spotkania, dzielnicowy zwracał uwagę na zasady bezpieczeństwa korzystania z sieci, oraz uczył sposobów postępowania w przypadku, kiedy dzieci i młodzież poczują się w jakikolwiek sposób zagrożeni tym, co dzieje się w wirtualnej przestrzeni. Aby pamiętać o tych wskazówkach, uczestnicy otrzymali specjalnie przygotowane ulotki informacyjne.
Pamiętajmy, że w cyberprzestrzeni ma miejsce szereg negatywnych zjawisk, takich jak hejt czy cyberprzemoc, która przyjmuje różną postać. Prowadzone przez policjantów zajęcia, mają za zadanie nie tylko ich uświadomić w kwestii tych zjawisk, ale także pokazać ich konsekwencje oraz to, że są one czymś nieakceptowalnym.