Przypominamy o ostrożności podczas zakupów lub sprzedaży w Internecie!
Niżańscy policjanci prawie codziennie ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując naszą aktywność podczas zakupów internetowych, chęci zaoszczędzenia oraz roztargnienie, próbują wyłudzić pieniądze od kupujących i sprzedających w sieci. Przypominamy o zachowaniu ostrożności i rozwagi podczas zakupów czy sprzedaży w Internecie!
Zamawianie usług czy robienie zakupów w Internecie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Szukając wyjątkowych okazji czy sprzedając niepotrzebne nam już przedmioty, przeglądamy portale aukcyjne oraz sklepy internetowe. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia, szybkiej sprzedaży a także nasze roztargnienie wykorzystują oszuści.
Schemat działania oszustów podczas sprzedaży internetowych wygląda następująco. Pokrzywdzeni wystawiają na portalach towar do sprzedaży, a za chwilę kontaktuje się z nimi osoba podszywająca się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia danych konta bankowego. Osoby otrzymują link i niestety postępują zgodnie z przekazanymi im poleceniami tj. podają dane logowania do banku, dane kart kredytowych lub bankowych, używane hasła a także wprowadzają kody weryfikacyjne.
Już po chwili pokrzywdzeni otrzymują powiadomienia z własnego banku o autoryzacji wypłat. Następuje problem z zalogowaniem się do własnego konta, ponieważ hasło jest zmieniane przez przestępców.
Pamiętajmy ! Podczas sprzedaży czy zakupów na platformach internetowych kierujmy się ostrożnością:
- Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
- Należy weryfikować nazwę strony internetowej czy domeny, z której otrzymano wiadomość. Każda rozbieżność w nazwie może świadczyć o oszustwie. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
- Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.
- Jeśli podczas transakcji warunkiem otrzymania płatności jest wejście w przesłany link do bankowości elektronicznej to znaczy, że po drugiej stronie znajduje się oszust. Nie wchodź w link, nie podawaj haseł, loginów, numeru karty, nie autoryzuj transakcji tylko ją przerwij.
- Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć
- Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
- Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "odbiór osobisty" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "za pobraniem".
Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na numer 112.
Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.