Wydarzenia

Niżańscy policjanci kontynuują działania "NURD"

Przez cały wczorajszy dzień oraz dziś, niżańscy policjanci prowadzą działania „NURD” mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Do tej kategorii uczestników ruchu zaliczają się piesi oraz kierujący jednośladami. W trakcie wczorajszej akcji mundurowi przerwali dalszą jazdę rowerzyście, który wsiadł za kierownicę po alkoholu, z kolei kierowca toyoty stracił prawo jazdy za nadmierną prędkość.

Głównym celem prowadzonych przez  niżańskich policjantów działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród tej grupy użytkowników dróg, która jest najbardziej narażona na odniesienie poważnych obrażeń w sytuacji uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

Podczas wczorajszych działań oraz dziś, policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, ale także przyglądają się, jak piesi i rowerzyści wywiązują się ze swoich obowiązków.

Wczoraj, mundurowi odnotowali łącznie 24 wykroczenia, w tym 16 dotyczących przekroczenia dozwolonej prędkości. Jeden z kierujących, stracił swoje prawo jazdy za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. 59-letni kierowca toyoty miał na liczniku 107 km/h w miejscu, gdzie dopuszczalny limit prędkości wynosi do 50 km/h. Oprócz zatrzymanego prawa jazdy, mieszkaniec powiatu niżańskiego otrzymał mandat w wysokości 1500 złotych i 13 punktów karnych.

Ponadto, policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 62-latkowi. Mężczyzna kierował rowerem mając w swoim organizmie prawie pół promila alkoholu. Mieszkaniec powiatu niżańskiego odpowie za popełnione wykroczenie.


  • Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
  • Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.
Powrót na górę strony