Policjanci dbają o bezpieczeństwo harcerzy i mieszkańców podczas trudnych warunków pogodowych
W związku z utrzymującymi się opadami deszczu, funkcjonariusze monitorują poziom wód w rzekach oraz podejmują wszelkie działania przy współpracy z innymi służbami, aby maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo. Funkcjonariusze nie zapominają o bezpieczeństwie harcerzy, którzy obozują na terenie naszego powiatu. Wczoraj policjanci spotkali się z harcerzami i przypominali im o zasadach bezpieczeństwa i zachowania się w przypadku sytuacji kryzysowych.
Województwo podkarpackie znajduje się w strefie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mając na względzie prognozy pogody i ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne również na terenie powiatu niżańskiego, służby podejmują wszelkie działania aby zapobiegać wszelkim zagrożeniom jakie może spowodować żywioł.
Wychodząc naprzeciw zagrożeniu, w ostatnich dniach, zgodnie z rekomendacjami Wojewody Podkarpackiego, na terenie powiatu niżańskiego odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych służb i instytucji. Niżańską jednostkę reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Nisku, mł. insp. Artur Wasiuta. Podczas posiedzenia omówiono aktualną oraz prognozowaną sytuację meteorologiczno-hydrologiczną na terenie powiatu oraz sformułowano i przekazano rekomendacje w zakresie niezbędnych działań zapobiegających zagrożeniu powodzią.
W związku z utrzymującymi się opadami deszczu, niżańscy funkcjonariusze monitorują poziom wody w rzekach oraz dbają o bezpieczeństwo harcerzy, stacjonujących na terenie leśnym w Derylakach w gminie Harasiuki.
Podczas wczorajszej wizyty mundurowi mówili o zachowaniu ostrożności podczas wakacyjnego wypoczynku. Nie zabrakło cennych rad, jak bezpiecznie spędzić czas nad wodą czy terenach leśnych. Nie zabrakło kwestii związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym - o czym informowali funkcjonariusze z niżańskiej "drogówki".
W związku z dynamicznymi zmianami pogodowymi i towarzyszącymi im zjawiskami meteorologicznymi podczas spotkania zwrócono uwagę jak zachować się w sytuacji kryzysowej, która może stanowić zagrożenie dla wypoczywających. Przypomniano o zasadach wymiany informacji i ostrzegania o zagrożeniach oraz kontaktowania się ośrodka ze służbami.
Mundurowi przed rozpoczęciem obozu sprawdzili teren pod kątem oznaczeń dróg ewakuacyjnych, umieszczenia tablic informacyjnych z telefonami alarmowymi, oznaczeń punktów zbornych na wypadek ewakuacji oraz stanu dróg dojazdowych do obozowiska dla służb ratunkowych.
Przypominamy najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas występujących zjawisk atmosferycznych. Zanim nadejdzie burza :
- Zamknij i solidnie zabezpiecz okna oraz drzwi.
- Usuń z balkonów i parapetów wszystkie luźne przedmioty – mogą zostać porwane przez wiatr.
- Uprzątnij ogród, taras, podwórko – schowaj narzędzia, donice, meble ogrodowe.
- Nie parkuj pojazdów pod drzewami ani w pobliżu słupów energetycznych.
- Przygotuj się na możliwe przerwy w dostawie prądu i ewakuację:
- Przygotuj latarki, baterie, niezależne źródła światła.
- Sprawdź stan apteczki pierwszej pomocy i uzupełnij brakujące środki.
- Miej pod ręką dokumenty, żywność, wodę oraz wartościowe rzeczy – mogą się przydać w razie ewakuacji.
- Stosuj się do komunikatów i ostrzeżeń pogodowych.
Jak zachować się w czasie burzy? Jeśli jesteś w domu:
- Zapewnij sobie dostęp do informacji – miej naładowane przenośne radio (na baterie) oraz awaryjne źródło światła: latarka, świece. Zadbaj też o żywność, wodę i leki.
- Przygotuj plan ewentualnej ewakuacji – ustal drogę wyjścia oraz bezpieczne pomieszczenie, najlepiej na najniższej kondygnacji (piwnica), z dala od okien i drzwi.
- Usiądź blisko ściany nośnej, unikając przeszklonych powierzchni.
- Zabezpiecz okna i drzwi, nie podchodź do szyb.
- Zostań w domu – nie wychodź i nie jeźdź, jeśli nie musisz (przełóż odwiedziny lub zakupy)
- Odłącz urządzenia elektryczne i gaz (wyłącz bezpieczniki, zakręć gaz) .
- Unikaj korzystania z telefonów komórkowych.
Jeśli jesteś na zewnątrz lub w terenie:
- Szukaj schronienia – wejdź do budynku. Nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami.
- Unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie masz możliwości takiego ukrycia się, wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
- Trzymaj się z dala od metalowych przedmiotów – nie dotykaj ich.
- Wyjdź natychmiast z wody.
- Unikaj używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłącz.
Jeśli burza zastała Cię w samochodzie:
- Uważaj na silne podmuchy wiatru podczas jazdy.
- Nie zatrzymuj auta pod drzewami – często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
- Jeśli nie możesz się schować – zostań w samochodzie.
-
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
fot.: KPP w Nisku -
posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego -
fot.: KPP w Nisku
Film Policjanci dbają o bezpieczeństwo harcerzy i mieszkańców podczas trudnych warunków pogodowych
Pobierz plik Policjanci dbają o bezpieczeństwo harcerzy i mieszkańców podczas trudnych warunków pogodowych (format mp4 - rozmiar 25.45 MB)